via ferrata skala trudności
Poradniki Wszystkie

Szymon ferraty przedstawia 2: ekwipunek i skala trudności via ferrat

,
28 kwietnia, 2018

Pierwszy odcinek ferratowej serii było niejako wprowadzeniem, teraz zaczynam przechodzić do konkretów. Ekwipunek i znajomość skali trudności via ferrat to kluczowe elementy konieczne do ich odkrywania. A więc – co konkretnie potrzebujesz do chodzenia po żelaznych drogach ?

Pozostałe odcinki mojej ferratowej serii:

Ekwipunek do via ferrat

via ferrata sprzęt

uprząż do via ferrat i hełm wspinaczkowy

Oprócz standardowego górskiego ekwipunku do chodzenia po via ferratach potrzebujesz paru niezbędnych elementów. Na szczęście nie kosztują one majątku i w tym wypadku warto kupić sprzęt sprawdzonej górskiej firmy.

Podstawowym elementem jest uprząż. Może być normalna wspinaczkowa, albo też specjalna pod ferraty – lżejsza. Biodrowa, czy piersiowa to już zależy od Ciebie i Twojego komfortu. Ważne, żeby uprząż była dobrze dopasowana – przy dłuższej wyprawie źle dopasowana uprząż potrafi być koszmarem.

Przy ciężkim plecaku bezpieczniejsza jest ponoć uprząż piersiowa, gdyż zmniejsza ryzyko wyślizgnięcia podczas odpadnięcia i obrócenia do góry nogami.

Jeżeli planujesz w przyszłości się wspinać, albo robić trasy wysokogórskie, to kup od razu uprząż wspinaczkową. Uprzęże do via ferrat są lżejsze, ale mają znacznie mniej zastosowań.

Kask wspinaczkowy (niem. Kletterhelm) jest ostatnim absolutnie niezbędnym elementem jest z odpowiednią wentylacją. I ma być on na głowie od samego początku do końca vie ferraty! Szczególnie te bardziej popularne szlaki są narażone na  liczne odłamki skał spod butów idących nad nami wędrowców.

via farrata ekwipunek

lonża do via ferrat

Tak zwana lonża (niem. Klettersteig Set) to kolejna kluczowa dla naszego bezpieczeństwa część zestawu. Składa się ona m.in. z absorbera, którego zadaniem jest przyjąć główny impet w przypadku odpadnięcia od ściany.

UWAGA: Via ferraty, to nie wspinaczka, gdzie odpadnięcia od ściany są na porządku dziennym. Na ferratach nie odpada się, każde odpadnięcie powoduje, że Twoja lonża staje się bezużyteczna. To bardzo ważne !

via ferrata sprzęt

rękawiczki i pętla z karabinkiem

Ogólnie sprzęt kupuj nowy, nie jest to jakiś ogromny wydatek – w miarę przyzwoity zestaw można dostać do kwoty 600zł. Ważne, żeby posiadał odpowiednie atesty, dlatego warto trzymać się znanych marek górskich.

Oprócz standardowego ekwipunku do via ferrat warto też mieć specjalne, wzmocnione rękawiczki. Przy dłuższych, czy trudniejszych trasach nasze dłonie potrafią naprawdę konkretnie oberwać.

Przy konkretniejszych wyprawach nieocenionym dodatkiem będzie pętla z karabinkiem (o ile już nie jest wbudowana w lonżę). Możemy się na niej zawiesić i odpocząć od czasu do czasu. Naprawdę przydatny gadżet !

Skala trudności via ferrat

Kolejny bardzo ważny element w tej ferratowej układance to znajomość skali trudności. Dzięki niej możemy optymalnie dobrać trasę pod nasze możliwości.

Każda ferrata tzw. topo, które zazwyczaj bez problemu można ściągnąć z internetu i wydrukować. Jest to obrazkowy plan całej ferraty z zaznaczeniem trudności poszczególnych elementów.

Końcowa trudność ferraty często jest równa wycenie najtrudniejszego odcinka. Ale nie zawsze tak jest. Czasem sama ferrata jest łatwiejsza, ale ma wyższą ocenę ze względu na długie dojście, albo zejście. Albo brak wyjść awaryjnych, czy wystawienie na słońce. Warto czytać dokładnie opis i dogłębnie go analizować!

Sama kwestia skali trudności nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać. Jak to czasem bywa – co kraj, to obyczaj ! I niestety każde alpejskie państwo ma swoją skalę.

Ja korzystam z tej, którą znam najlepiej – austriacką. I tą też dokładniej zaraz objaśnię. Poniżej masz zestawienie skal w poszczególnych państwach:

via ferraty skala trudności

Teraz objaśnię każdy stopień skali trudności via ferrat. Posłużę się skalą używaną w Austrii. W powyżej tabelce masz również wyróżnione stopie łączone, np. B/C, co może oznaczać że ogólnie ferrata jest trudności B, ale ma jakieś krótkie momenty C. Jeszcze raz przypominam o dokładnej analizie opisu !

A – łatwa. Często jest tak oznaczony zwykły szlak z miejscami o większej ekspozycji, czy paroma krótkimi drabinkami, lub łańcuchami. Zazwyczaj na trasach tej trudności nie jest konieczny sprzęt i poradzą sobie z nimi również osoby niedoświadczone, czy dzieci.

B – średnia. Tutaj robi się już bardziej stromo, ze stopniami w skale, dłuższymi linami, czy drabinkami, które są bardziej strome. Możliwe są proste mosty linowe. Przy trasach o tej trudności zaczynają pojawiać się miejsca, gdzie jest potrzebne użycie siły rąk.
Nawet doświadczeni wędrowcy powinni używać zabezpieczenia. Dla początkujących, czy dzieci zaleca się użycie dodatkowej liny zabezpieczającej.

via ferraty skala trudności

to jest typowy fragment o trudności C. Tu już naprawdę trzeba uważać

C – trudna. Tu już się kończą żarty. Trasa tej trudności dla osób niedoświadczonych, czy bez kondycji może być niebezpieczna. Odstępy między klamrami, czy uchwytami są większe, a samo przejście wymaga momentami sporej siły rąk. Na pewno trzeba się liczyć z dużą ekspozycją i przewyższeniami. Drabinki potrafią być długie i zupełnie pionowe, a mosty linowe wymagać sporej równowagi i koncentracji. Dzieci oraz początkujący nie mają tu czego szukać.

D – bardzo trudna. Pionowa ściana praktycznie przez całą długość, bardzo mało punktów do odpoczynku. Niewielka ilość elementów pomocniczych i spore odstępy między nimi. Konieczna jest znajomość technik wspinaczki i odpowiednich wzorców ruchowych, a także spora siła. Tylko dla doświadczonych via ferratowców, mniej doświadczeni będą potrzebowali dodatkowej liny jako zabezpieczenia.

E – ekstremalnie trudna. Bardzo długie pionowe fragmenty, często w przewyższeniu. Rzadkie miejsca do odpoczynku. Konieczna jest ogromna siła, oraz nienaganna technika do tego typu tras. Tylko dla bardzo doświadczonych zawodników. Nawet dobrzy i silni wspinacze będą potrzebowali tutaj dodatkowego zabepieczenia za pomocą liny.

To by było na tyle w temacie skali trudności. Zapoznaj się z nią dobrze, bo jest to klucz do dobrego planowania trasy !

I co dalej ?

Trzeci i ostatni wpis z tej serii będzie małym podsumowaniem zdobytej dotychczas wiedzy. I nauczysz się z niej korzystać w praktyce. Przedstawię ci podstawowe zasady planowania trasy i poruszania się po ferratach. Tak więc bądź gotowy !

Jak Ci się podobał mój wpis ? A może czegoś istotnego w nim zabrakło ? Daj znać w komentarzu !

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close