co to jest via ferrata
Poradniki Wszystkie

Szymon ferraty przedstawia 1: Co to jest via ferrata i jej historia.

,
22 kwietnia, 2018

Via ferraty są w ostatnich latach na fali popularności. I nie ma się co dziwić, gdyż jest to genialna zabawa. Dzięki nim każdy może doznać wrażeń, które wcześniej były zarezerwowane tylko dla wspinaczy. Ale co to w ogóle jest ta via ferrata? Zajrzyj dalej i się przekonaj !

 

Pozostałe odcinki mojej ferratowej serii:

 

via ferrata jezioro garda

 

Co to jest via ferrata?

 

Via ferrata to po włosku to „żelazna droga„, w krajach niemieckojęzycznych – Klettersteig. Na blogu będę używał określenia włoskiego, ponieważ jest ono najczęściej używane w Polsce i innych krajach nie germańskojęzycznych.

Via ferrata jest to specyficzny rodzaj aktywności górskiej, plasujący się pomiędzy normalną wędrówką, a wspinaczką. Jest on relatywnie bezpieczny, biorąc pod uwagę statystyki.

Via ferraty występują licznie na terenach wszystkich państw alpejskich, a także w innych miejscach na całym świecie. Polska nie posiada żadnych tras tego typu, oprócz Orlej Perci.

Żelazne drogi wiodą przez skały i są zabezpieczone za pomocą lin, drabinek, uchwytów, czy prętów. Występowanie tych sztucznych elementów pomocniczych to element decydujący o nazwanie danej trasy via ferratą.

Chodzenie po via ferratach wymaga relatywnie niewielkiej ilości sprzętu. Hełm wspinaczkowy, lonża i uprząż to typowy komplet konieczny do rozpoczęcia tej zabawy.

Oczywiście cały pozostały standardowy górski ekwipunek jest obowiązkowy i musi być dobrany pod potrzeby konkretnej trasy.

Nie potrzebujesz tutaj znajomości wszelakich technik, które są konieczne do normalnej wspinaczki.

Potrzebujesz za to trochę wiedzy, częścią mojej podzielę się niedługo 🙂

Pierwsze razy najlepiej iść z doświadczonym znajomym, albo przewodnikiem (w Wiedniu możesz skontaktować się z Polskim Stowarzyszeniem Górskim Alpen – Link tutaj)

To nie wszystkie elementy konieczne do bezpiecznego poruszania się po via ferratach.  W następnych wpisach poruszę dogłębniej to zagadnienie, żeby Cię lepiej przygotować do skalnej przygody !

 

Historia via ferrat

historia via ferrat

Wejście do tuneli na szczycie Cima Roca

1492. W tym roku Kolumb odkrył Amerykę. I w tym roku świat nasz ujrzał pierwszy raz via ferratę, co jest uznawane za datę narodzin alpinizmu.

Rzecz działa się we Francji, gdzie król Karol VIII postanowił wejść na Mont Aiguille, uznawany wtedy za niemożliwy do zdobycia.

Umożliwił mu to jego oficer odpowiedzialny za drabiny szturmowe używane przy oblężeniach. Stworzył on coś w rodzaju mobilnej via ferraty i wraz ze swoim monarchą stanął na szczycie.

Na pojawienie się via ferrat z prawdziwego zdarzenia Alpy musiały czekać całe 350 lat. Austriacki Dachstein zaznał tego zaszczytu jako pierwszy, w 1843 roku powstał Randkluftsteig wiodący na sam szczyt tego prawie-trzytysięcznika (2995 m.n.p.m).

Następnie w 1873 dołączył Zugspitze, a za nim ruszyła seria nowych tras w całych Alpach.

Niestety via ferraty mają w swojej historii też bardzo bolesny rozdział. Wtedy też powstało najwięcej żelaznych dróg. Była to I Wojna Światowa, pierwszy konflikt w historii ludzkości podczas którego użyto broni masowego rażenia.

Był to czas brutalnej górskiej wojny pomiędzy Cesarstwem Austro-Węgierskim, a Włochami o Tyrol Południowy. Każda góra była obiektem walk, co wymuszało tworzenie dróg dla posiłków, czy zaopatrzenia dla jednostek.

Tak powstały liczne ferraty, które do teraz są uczęszczane przez tłumy turystów. Te  tragiczne wydarzenia warto jednak mieć w pamięci, zresztą ciężko o nich zapomnieć wspinając się w Dolomitach.

via ferrata jezioro garda

Ja trafiłem na tego typu  miejsce w okolicach Gardy, była to wiodąca na szczyt Cima Roca Via Ferrata Fausto Susati. Dziwnie się czułem wspinając obok wydrążonych w skale umocnień oraz wejść do bogatego systemu cichych i chłodnych tuneli. Tuneli, które wiele krwi widziały.

Obecnie via ferraty odgrywają typowo turystyczną rolę. Ich popularność gwałtownie rośnie, co sprawia że szlaków regularnie przybywa.

Ku mojej uciesze, bo via ferraty dają „zwykłym szaraczkom”, takim jak ja, odkrywania miejsc, które wcześniej mogli oglądać tylko zaprawieni alpiniści.

 

Co dalej ?

To już koniec pierwszego wpisu mojej miniserii. Następnym razem poruszę bliżej kwestię ekwipunku oraz skali trudności via ferrat. Dwa bardzo ważne zagadnienia, więc bądź czujny !

Jak Ci się podobał mój wpis ? A może masz już za sobą pierwsze doświadczenia z via ferratami ? Koniecznie daj znać w komentarzu.

 

 

 

 

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close