widok na gospodę herrbauer
Przygody Wszystkie

Bründlweg – romantyczny spacer z happy end’em.

,
28 maja, 2020

Dzisiaj chciałbym Ci zaprezentować konkretny rarytas. I to dla wszystkich zmysłów. W miejscowości Pogusch, około półtorej godziny jazdy z Wiednia znajduje się Bründlweg. Jest to dzieło współpracy 7 lokalnych właścicieli ziemskich, którzy się zjednoczyli i utworzyli stowarzyszenie, a zarazem ten szlak. Wśród założycieli jest również właściciel legendarnej restauracji Steirereck, która jest uważana za jedną z lepszych w całej Austrii. To koło niej zaczyna się oraz kończy nasza dzisiejsza przygoda. 

widok na Bürgeralm
W oddali widać Bürgeralm

Szlak wiedzie wokół szczytu Hochegg, jednak bezpośrednio przez niego nie przechodzi. Można odbić i pokusić się o wdrapanie na wysokość 1218 m.n.p.m. Czas to około 1 godzina; ja się jednak tym razem nie skusiłem. A to z powodu towarzyszącego mi wózka z kapitanem na pokładzie ?

widok na Fuchsegg
takie widoki mamy na początku trasy

Poruszać będziesz się na wysokości około 1000-1200 m.n.p.m. Trasa jest wyrównana i szeroka, zimą ponoć odśnieżana. Wow ! 

Do przejścia jest około 10 kilometrów, które zajmą Ci 3,5 godziny. Jednak nie liczyłbym na uzyskanie takiego wyniku. A to ze względu na liczne stacje, gdzie można uzupełnić niedobory płynów. Kierowcy uważajcie, bo łatwo jest się zatracić 🙂 Oprócz tego w trakcie wędrówki napotkasz wiele innych atrakcji, jak kapelę Himmelreich, kładkę na wodzie, czy też liczne ławki i miejsca do odpoczynku.

Widok na gospodę Friedmanner
Friedmanner to był pierwszy przystanek na naszej drodze

Technicznie szlak jest dziecinnie prosty. Wędrówka z wózkiem nie stanowi żadnego problemu (oprócz krótkiego fragmentu na początku Bründlweg, gdzie przy wózku przyda się pomóc drugiej osoby). Widoki są boskie ! Z jednej strony możemy podziwiać z góry miejscowość Kapfenberg. Dalej mamy przepiękny widok na góry przy miejscowości Aflenz, oraz wschodnią część masywu Hochschwab’a (jest on bohaterem ostatniego wpisu, link TUTAJ).

widok na masyw Hochschwaba w oddali

Wspomniane wcześniej stacje, czyli po prostu gospody serwują raczej przekąski, nie posiadając zbyt wielu ciepłych potraw w swojej ofercie. Ale co to za różnica, skoro wędrówkę kończymy przy słynnym lokalu ?

widok na restaurację Steirereck
Na pierwszym planie kładka na wodzie, w tle słynny Steirereck.

Steirereck, bo to o nim mowa jest tym wspomnianym w tytule happy end’em. Szczycą się oni tym, że podają wyłącznie lokalne produkty w swojej ofercie. Wysoki standard lokalu potwierdzają zaprojektowane z ogromną dbałością o szczegóły wnętrza. A jedzenie? Krótko mówiąc poezja ! Szczególnie warte polecenia są potrawy mięsne. Wszystkie zwierzęta hodowane są tuż obok restauracji. Górskie powietrze oraz pożywienie ewidentnie dobrze służy jakości mięsa – jest bardzo delikatne i aromatyczne.

wejście do restauracji Steirereck

Ja jako przystawkę zamówiłem sobie tatar, a na główne danie tradycyjnego sznycla cielęcego. Obydwa dania były wyborne i mogę je z czystym sercem polecić. Cenowo najtaniej nie było, ale biorąc pod uwagę klasę lokalu, oraz jakość użytych produktów, całość wychodzi naprawdę korzystnie. Za danie główne trzeba zapłacić około 20 euro, przystawkę około 10-15. Zupy kosztują mniej więcej 7 euro.

stajnie przy Steirereck
Widok na stajnie przy Steirereck

Zaskoczeniem była cena wina „domowego”, czyli Hauswein. Kieliszek bardzo pysznego trunku kosztuje jedyne 2,2 euro. Nic tylko degustować ! 

Jedynym niesmakiem był czas oczekiwania, gdyż za jedzeniem czekaliśmy ponad godzinę. W tych okolicznościach przyrody nie byłoby to taką tragedią, ale robiło się powoli zimno, a my mieliśmy stolik na zewnątrz. 

Jednak ostatecznie smak zrekompensował wszystkie niedogodności ! 

końcowa część Bründlweg

Podsumowując – Bründlweg jest wybitnie warta poznania i to z wielu powodów. Łatwo się zatracić w tej romantycznej atmosferze, tych widokach i przysmaków bogactwie. Ja w tym sezonie byłem tutaj już dwa razy i coś czuję, że na pewno powrócę !

Informacje na temat trasy:

Jeżeli jesteś po raz pierwszy na tej stronie, to koniecznie przeczytaj ten wpis!

Miejsce początkowe: Wirtshaus Steirereck (link do map Google TUTAJ)

Długość: 10km

Czas: ok. 3,5h (bez przystanków)

Przewyższenie: znikome (około 100 metrów)

Charakter: Technicznie bardzo prosta trasa

Niezbędne wyposażenie: wygodne obuwie sportowe

Mapę trasy w dobrej jakości do ściągnięcia znajdziesz pod TYM LINKIEM.

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close