Jochannesbachklamm szlak
jochannesbachklamm trekking
Przygody Wszystkie

Jochannesbachklamm na spokojne popołudnie

,
22 kwietnia, 2018

Niewielką godzinę od Wiednia, przy miejscowości Würflach znajduje się mało znany skarb. Słyszałeś o Jochannesbachklamm? Ja do niedawna też nie. Świetne miejsce na rodzinne popołudnie w przepięknym, pachnącym wiosną otoczeniu. Delikatny szum wody w połączeniu z melodyjnym śpiewem ptaków tworzą idealne tło muzyczne dla niezapomnianego dnia !

 

Ciepły kwietniowy poranek zmotywował mnie do wyruszenia w te strony i zwiedzenia ponownie tej ciekawej trasy.

Miliony lat wytrwałej pracy potrzebowała woda, aby stworzyć ten długi na 1 kilometr i głęboki na 60 metrów cud natury. Znajduje się on pomiędzy miejscowościami Würflach i Greith. Jest to koło Wiener Neustadt, spokojna godzina jazdy z Wiednia.

W 1902 roku stowarzyszenie Naturfreunde z Wiednia wybudowało system kładek. Dzięki temu z łatwością możemy eksplorować zakamarki Jochannesbachklamm.

Co roku w grudniu odbywa się tutaj jedyny w swoim rodzaju Weihnachtsmarkt. To dzięki niemu tu trafiłem po raz pierwszy. Naprawdę fajne wydarzenie, przypomnę Ci w stosownym czasie. Trwa on tylko tydzień, więc trzeba być czujnym.

 

Jochannesbachklamm jarmark

 

Uh, aż mi się chłodno zrobiło. Wracajmy do aktualnej pory roku.

 

Czas ruszać w drogę !

Zostawiłem auto na parkingu przy samym potoku i ruszyłem dziarskim krokiem do przodu.  Na początku, po lewej stronie widzimy Pechierhittn, gdzie można naoliwić tryby przed wyprawą 🙂

Tak na marginesie dodam, że w średniowieczu produkowano tutaj smołę (Pech to smoła po niemiecku) i nazwa lokalu w wolnym tłumaczeniu brzmi „schronisko smolarzy„.

Dalej jest już tylko uczta dla zmysłów, bo wchodzimy do Jochannesbachklamm.

 

Jochannesbachklamm szlak

 

Drewniana kładka wiedzie wzdłuż wąwozu, w przyjemnym chłodzie i kojącym szumie wody. Bogactwo kolorów – od wczesnowiosennej zieleni drzew aż do ciemnej, głębokiej barwy wszechobecnego mchu.

 

jochannesbachklamm trekking

 

Niestety po przeuroczych 15 minutach wychodzimy z wąwozu wprost w objęcia Schutzhaus’u. Podczas mojej wyprawy był zamknięty (do 1 lipca otwarte jest tylko w soboty, niedziele i święta. Przez okres wakacji codziennie.

 

jochannesbachklamm schutzhaus

 

Zaraz za gospodą zaczyna się las i czeka nas wybór. Albo będziemy kierowali się w prawo, pod górę. Tutaj mamy łącznie ok. 6km trasy (licząc od początku Jochannesbachklamm)

Ewentualnie idziemy dalej prosto, do miejscowości Greith, tam w prawo prawie aż do drogi krajowej i trzymamy się prawej strony w kierunku szczytu Eichberg (590m). Tutaj mamy łącznie do pokonania ok 11 kilometrów i trochę więcej przewyższenia – ok. 350m. Czas – spokojne 3 godziny.

Ja ze względu na niewielką ilość czasu wybrałem wariant krótszy. Bardzo przyjemna spacerowa ścieżka wiodąca przez las. Na pewno rowerzyści by się też tutaj odnaleźli 🙂

Nie przegap czasem odbicia w prawo, w stronę Würflach. Nie jest dokładnie oznaczone !

 

 

 

Po ok. 20 minutach doszedłem do miasteczka i za wskazaniami znaków ruszyłem w stronę wejścia do Jochannesbachklamm.

 

Podsumowując

Jochannesbachklamm jest miejscem godnym odwiedzenia. Bliskość Wiednia i jej niewielka trudność to duże atuty dla rodzin z dziećmi, czy osób starszych. Ciekawa możliwość rozszerzenia stanowi opcję na aktywny dzień. Biegacze, czy rowerzyście zdecydowanie też  się tu odnajdą. Dla każdego coś miłego!

 

Informacje na temat trasy:

Jeżeli jesteś po raz pierwszy na tej stronie, to koniecznie przeczytaj ten wpis!

Miejsce początkowe: Würflach (w samym centrum, niedaleko kościoła będzie widoczny znak z odbiciem na Jochannesbachklamm)

Miejsce docelowe: Würflach

Długość: 5,5 km

Czas: 1:40 (wariant 3:00)

Przewyższenie: 325 m

Charakter: Łagodna trasa, odpowiednia zarówno dla dzieci jak i osób starszych.

Niezbędne wyposażenie: buty o odpowiedniej przyczepności, ponieważ na wilgotnej kładka może być śliska

Tutaj masz przebieg trasy umieszczony na serwisie www.outdooractive.com.

 

 

Informacje na temat trasy (wariant dłuższy):

Miejsce początkowe: Würflach (w samym centrum, niedaleko kościoła będzie widoczny znak z odbiciem na Jochannesbachklamm)

Miejsce docelowe: Würflach

Długość: 12 km

Czas: 3:00

Przewyższenie: 325 m

Charakter: Łagodna trasa, odpowiednia zarówno dla dzieci jak i osób starszych.

Niezbędne wyposażenie: buty o odpowiedniej przyczepności, ponieważ na wilgotnej kładka może być śliska

Tutaj masz przebieg trasy umieszczony na serwisie www.outdooractive.com.

 

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close