seiser alm szlaki
Alpejskie regiony Wszystkie

Seiser Alm – wędrując największą halą Europy

,
26 listopada, 2018

Seiser Alm (po włosku Alpe di Siusi) to płaskowyż o powierzchni 62km2  będący największą halą w Europie. Wchodzi on w skład Dolomitów i  należy do parku krajobrazowego Schlern-Rosengarten.  Stojący na jego straży Schlern mimo swojej stosunkowo niedużej (jak na warunki Dolomitów) wysokości jest znakiem rozpoznawczym Tyrolu Południowego.


SPIS TREŚCI

Położenie

tyrol południowy

widok na Seis am Schlern

Płaskowyż Seiser Alm znajduje się na wysokości od 1650 m.n.p. do 2350 m.n.p.m., około 20 kilometrów na północny wschód od Bozen – stolicy Tyrolu Południowego. Znane turystyczne miasteczka w dolinach wokół niego to – Seis am Schlern, Kastelruth oraz St. Ulrich im Gröden.

Na samej hali znajdziemy dwie miejscowości – większą, lepiej skomunikowaną Kompatsch zaczynającą się przy największej kolejce gondolowej , jak i drodze asfaltowej którą można (w określonych godzinach) wjechać. Druga, spokojniejsza miejscowość położona parę kilometrów dalej, u stóp imponującego szczytu Plattkofel to Saltria.

Między tymi miejscami kursuje regularnie linia autobusowa, a także jest poprowadzony przepiękny, krótki szlak – Hans & Paula Steger Weg o długości 4,65 kilometrów.

Seiser Alm otoczone jest pięknymi szczytami (więcej informacji we wpisie TUTAJ), oprócz wspomnianego wcześniej masywu Schlerna (najwyższy punkt, Petz – 2563 m.n.p.m.) spotkamy charkterystyczną grupę Langkofel, w której znajduje się parę wierzchołków przekraczających magiczną granicę 3000 metrów (najwyższy Langkofel ma  3181 m.n.p.m.). Następny wpis pokaże Wam je dokładniej.

Powrót do góry

Dojazd do Seiser Alm

tyrol południowy szlaki

taka krasula to pożyje 🙂

Do Seiser Alm najlepiej dojechać samochodem, ze względu na koszt i elastyczność. Aczkolwiek nie jest to jedyna możliwość dotarcia w to przepiękne miejsce. Oto jakie są możliwości:

  • Samochodem. Z większej części Polski do Seiser Alm najlepiej jechać przez Monachium i Innsbruck, z południa korzystniejsza będzie droga przez Czechy i Wiedeń. Jak zwykle zalecam skorzystać z Google Mapy. Pamiętajcie o winietach! W tym przypadku czeka Cię od 10 do kilkunastu godzin podróży.
  • Pociągiem. Dworce docelowe to Bozen i Brixen, z których jeżdżą liczne regionalne autobusy w rejon Seiser Alm.
  • Samolotem. Trzeba dolecieć do Mediolanu, Werony, albo Monachium. Stamtąd autobusem (https://www.flixbus.pl/Südtirol Bus, Bus Group Südtirol), lub wynajętą taksówką.

Dostać się na płaskowyż z dołu można na parę sposobów. Każdy z nich ma podobną cenę –  około 15 euro za kurs w obydwie strony (parking 15 euro za dobę) :

  • samochodem, ale tylko poza godzinami kursowania kolejki gondolowej (w sezonie 8 do 18). Koszt parkingu do góry to 15 euro za dobę, bez wykupionego noclegu dalej niż do parkingu nie można jechać. Osoby posiadające wykupiony nocleg na Seiser Alm mogą o dowolnej godzinie mogą wjechać samochodem ze specjalnym pozwoleniem.
  • linią autobusową 10 „Seiser Alm Express” kursującą w sezonie z dworca Seis przez Kastelruth, aż do Compatsch na płaskowyżu.  www.seiseralm.it
  • Kolejką gondolową „Seiser Alm Bahn”. W sezonie między 8, a 18 łączy ona Seis am Schlern z miejscowością Compatsch.  www.seiseralm.it
  • Kolejką kabinową „Umlaufbahn Seiser Alm” z miejscowości St. Ulrich im Gröden na północną część Seiser Alm. W sezonie czynna jest od 9 do 18.  www.seiseralm-seilbahn.com

Powrót do góry

Wiedźmy Schlerna

marmolada dolomity

w tle widać Marmoladę, najwyższy szczyt Dolomitów

Jak wiele rejonów Dolomitów, okolice Seiser Alm również są wypełnione echem dawnych mitów oraz baśni. Najpopularniejszymi bohaterami lokalnych podań są Wiedźmy Schlerna. Ten charakterystyczny szczyt był miejscem dla regularnych sabatów, które obarczano odpowiedzialność za gwałtowne zjawiska pogodowe w tych okolicach.

Najsłynniejsza legenda mówi o krasnoludzie, który z okolic grupy Rosengarten zauważył ciemne, burzowe chmury na Schlernem. Postanowił on się zakraść i podsłuchać narady niemiłych starszych pań. Podczas swojej tajemnej misji usłyszał o planach sprowadzenia ogromnego kataklizmu pogodowego i dokonania ogromnych zniszczeń w tych okolicach.

Udało mu się podsłuchać również, że można złagodzić skutki ich nikczemnych działań poprzez wybicie dzwonami kościelnymi określonej melodii tzw. „Wetterstroach“. Pośpieszył się on do najbliższej wioski, odnalazł kościelnego i kazał mu ją zagrać. Dzięki temu gwałtowna niepogoda została złagodzona, a okolice uratowane.

Zemsta wiedźm

Wiedźmy nie pozostały jednak dłużne. Pewnego dnia proboszcz z parafii Völs am Schlern udał się na wędrówkę okolicznymi lasami, podczas przerwy w marszu zmorzył go sen i obudził się w środku nocy. Podczas szukania drogi wyjścia zabłądził i niespodziewanie znalazł się niedaleko miejsca odprawiania sabatów.

Wiedźmy rozpalały akurat wielkie ognisko i zauważyły niespodziewanego gościa. Proboszcz zginął w strasznych męczarniach, jego zdewastowane zwłoki na drugi dzień znalazła grupa poszukiwawcza prowadzona przez wikarego.

Powrót do góry

Noclegi na Seiser Alm

noclegi na seiser alm

Oto Saltria, po prawej hotel Brunelle w którym spaliśmy

Mamy tutaj dwa warianty. Możemy albo spać w jednej z turystycznych miejscowości poniżej, albo do góry na płaskowyżu. W opcji pierwszej na pewno łatwiej będzie znaleźć korzystny cenowo nocleg. Jednak nocując na płaskowyżu odchodzi nam cena kolejki (15 eur/osoba) i można wjechać samochodem aż na sam parking pod hotelem.

Dlatego podczas mojej wizyty na Seiser Alm wybrałem tą drugą opcję. A że był to praktycznie szczyt sezonu i decyzja spontaniczna to wachlarz możliwości nie był zbyt duży. Zdecydowaliśmy się na 4 gwiazdkowy hotel Brunelle (WWW) z przepięknym widokiem na Plattkofel i szlakami zaczynającymi pod samymi drzwiami.

Nie była to najtańsza zabawa – za nocleg z bufetem śniadaniowym i obiadokolację składającą się z 4 posiłków trzeba zapłacić około 85 euro od osoby. Posiłki były bardzo obfite i smaczne, a standard obiektu wysoki w godzinach od 15 do 20 dostępny jest dla gości basen, oraz sauny.

Jeżeli jednak rezerwujesz nocleg wcześniej (do czego zachęcam), to można znaleźć bardziej korzystną opcję. Podczas wędrowania znalazłem na przykład takie apartamenty – Römerschwaige (WWW). Od 3 nocy można tam wynająć apartament dla 2 osób za około 60 euro.

Zachęcam do szukania, bo nie są to jedyne opcje noclegowe na Seiser Alm. Aczkolwiek znaczna część odstrasza cenami, jednak odpowiednio wcześnie można wyszperać perełki 🙂

Powrót do góry

Podsumowanie

seiser alm tyrol południowy

widok na Plattkofel, po prawej z tyłu grupa Selli

To już niestety koniec naszej dzisiejszej podróży Seiser Alm. Na szczęście nie jest to ostatnia przygoda w tym wyjątkowym miejscu. W następnym wpisie opowiem o najciekawszych szczytach, oraz szlakach przy Seiser Alm (link TUTAJ)

A jest co opowiadać, bo rejon oferuje ponad 350 kilometrów wędrówek o różnym stopniu trudności. Od razu uprzedzam, że większość z nich jest technicznie prosta – idealnie na rodzinny wypad, albo po prostu relaks w górach. Miłośnicy górskich wyzwań też znajdą tu coś dla siebie – jest parę ferrat i ukrytych klejnotów, ale o tym następnym razem !

Jeżeli szukasz więcej inspiracji w tamtych rejonach, to zapraszam do moich pozostałych wpisów z Dolomitów:

Przełęcz Falzarego – przełęcz-muzeum w sercu Dolomitów

Przełęcz Falzarego – najważniejsze szczyty

Powrót do góry

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close