via ferrata jezioro Idro
Alpejskie regiony Przygody Wszystkie

Łatwe via ferraty nad jeziorem Garda

,
14 stycznia, 2019

Co powiesz na taki scenariusz – pobudka, przepyszne śniadanie, popite świeżo zmieloną Lavazzą, wypad w góry i przejście via ferratą. Po krótkim zejściu rozkoszna pizza na kruchym cieście posypana świeżo zmielonym parmezanem. Do tego oczywiście kieliszek chłodnego białego wina, z którego słynie region Trentino (po polsku Trydent). Pewnie domyślasz się, gdzie taki dzień mógłby być realny …

Alpy w śródziemnomorskim klimacie

Jezioro Garda to niezwykle popularny region wśród miłośników via ferrat (więcej informacji o urlopie w tych okolicach TUTAJ) Nie ma się co dziwić – sezon tutaj jest najdłuższy w całych Alpach, a oferta przygód wyjątkowo bogata. Każdy górski zapaleniec znajdzie coś dla siebie.

Może nie są to Dolomity, ale już w marcu można delektować się lokalnymi „żelaznymi drogami”, kiedy w Dolo panuje głęboka zima. No i sprzyjające warunki niejednokrotnie panują tu do listopada.


Wszystko to dzięki wyjątkowemu w skali Europy połączeniu klimatów alpejskiego, oraz śródziemnomorskiego, które występuje w północnej części jeziora Garda. I to tutaj są do odkrycia najciekawsze górskie przygody.

arco włochy
Widok na Arco z via ferraty Sentiero Colodri

Górską „stolicą” regionu jest dobrze znane wśród wspinaczy Arco, wokół którego znajduje się większość bohaterek dzisiejszego wpisu. Niewielkie odległości sprawiają, że nie jest problemem przejść dwie ferraty jednego dnia, albo po fajnej przygodzie wybrać się na zwiedzanie. Jedynie via ferrata Sasse, znajduje się nad jeziorem Idro, godzinę przepięknej trasy z Riva del Garda. Jak się niedługo przekonasz naprawdę warto !

jezioro Garda góry
Widok na zamek w Arco ze szczytu Colodri, Arco. W tle urocza Garda

Szczególnie jeśli jesteś początkujący, lub planujesz wypad całą rodziną, będziesz usatysfakcjonowany. Wybór prostych via ferrat nad jeziorem Garda masz naprawdę spory. Często są one niedługie i mają krótkie dojścia, a przy tym cechują się różnorodnością.

Jeżeli jesteś nowy w temacie via ferrat, to zapraszam do mojej serii poradników wprowadzającej w świat tej aktywności górskiej kliknij TUTAJ.

Nie ma co przedłużać – czas poznać bliżej nasze fascynujące bohaterki !

Via ferraty nad jeziorem Garda – Sentiero del Colodri

via ferrata Arco
Takie widokie czekają nas po drodze. W tle dolina rzeki Sarca

Monte Colodri to wznoszący się nad Arco szczyt, sąsiadujący z charakterystycznymi ruinami zamku na skale (obok nich będziemy przechodzić podczas schodzenia). Via ferrata prowadzi na jego szczyt, widoki po drodze są niesamowite, jednak ten co zastaniemy do góry jest moim jednym z piękniejszych w tych okolicach moim zdaniem. Możemy podziwiać na pierwszym planie zamek oraz Arco, dalej Riva del Garda, Torbole oraz przepiękny bezkres jeziora Garda w tle – bajka w czystej postaci !

Przygoda zaczyna się przy basenie w Arco, obok ścianki na której są organizowane coroczne mistrzostwa we wspinaniu – Rock Masters. Dojście jest bardzo krótkie, sama ferrata prosta – nadająca się dla przejścia z dziećmi. Wyceniona została na B/C, jednak tą trudność posiada tylko niedługa drabinka pod sam koniec.


Całość zajmie Ci najwyżej 2,5 godziny, najlepiej wyrusz późnym przedpołudniem – żeby po zakończeniu przygody trafić na porę obiadową.

Powrót do punktu początkowego prowadzi przez historyczne, tętniące życiem centrum Arco. Idealne miejsce na przepyszną pizzę, makaron, czy lasagne ! Ceny tutaj są niższe niż w Arco, czy Torbole.

via ferrata Arco
Najtrudniejszy fragment via ferraty Sentiero Colodri

Via ferrata Sentiero del Colodri, informacje:

Trudność: B/C
Charakter: prosta, niedługa via ferrata. Odpowiednia dla dzieci.
Miejscie początkowe: Parking przy campingu w Arco (Mapa – kliknij TUTAJ)
Długość: łącznie 2,5h – 15min/1h/1,15h (dojście/ferrata/powrót)
Przewyższenie: 310 metrów
Topo: link (z serwisu bergsteigen.com)

Via ferraty nad jeziorem Garda – Fausto Susatti

via ferrata fausto susatti
Jak widać jest to całkiem eksponowana ferrata

Tym razem będzie wyżej, dłużej, oraz ciekawiej. No i znowu czeka Cię nieziemski widok na Gardę, Rivę oraz Torbole. Tym razem jednak z drugiej strony. Via ferrata zaprowadzi Cię na szczyt Cima Capi, który ma wysokość 909 metrów.

Jest to najdłuższa żelazna droga w dzisiejszym zestawieniu. Miejsce początkowe to miejscowość Biacesca znajdująca się w dolinie pomiędzy jeziorami Garda i Ledro.

Jako jedyna prezentowanych posiada długie, jak na warunki Gardy dojście – całe 1,5 godziny. Tyle samo trwa zejście. Razem z 2,5 godziny tworzy ono całkiem wymagające kondycyjnie połączenie. Ale jest naprawdę warto.

via ferrata cima capi
Dla takich widoków warto się namęczyć. Oto widok z Cima Capi

Już samo dojście jest ciekawym przeżyciem – biegnie wzdłuż reliktów z czasów I Wojny Światowej. Ze względu na swoje położenie Cima Capi był strategicznym punktem w walkach pomiędzy Austrią, a Włochami.

Osoby z lękiem wysokości, czy też niedoświadczone w górskich przeprawach muszą się liczyć z całkiem sporą ekspozycją. Dla dzieci warto wziąć linę jako dodatkowe zabezpieczenie. Zaprawieni w bojach będą za to mieli bardzo dużo frajdy !

Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem i masz dobrą kondycję, to po zejściu z Cima Capi w kierunku Bivak Pracione (jest to budynek służący jako schronienie w przypadku złej pogody) możesz skoczyć jeszcze na szczyt Cima Rocca na który wiedzie prosta via ferrata Sentiero del Camminamenti.

via ferrata fausto susatti
Uwielbiam takie żelazne drogi !

Gdy brak Ci sił, to możesz wrócić do punktu początkowego kolejną łatwą via ferratą Sentiero delle Laste. My wybraliśmy powrót normalnym szlakiem – późna pora zmotywowała nas do szybkiego powrotu w stronę obiadu 😉

Via ferrata Fausto Susatti, informacje:

Trudność: A/B
Charakter: nietrudna, ale momentami eksponowana via ferrata. Wymaga kondycji.
Miejscie początkowe: Parking w centrum miejscowości Biacesca di Ledro (Mapa – kliknij TUTAJ)
Długość: łącznie 5,5h – 1,5h/2,5h/1,5h (dojście/ferrata/powrót)
Przewyższenie: 850 metrów
Topo: link (z serwisu bergsteigen.com)

Via ferraty nad jeziorem Garda – Rio Sallagoni

UWAGA!! Od czerwca 2018 via ferrata Rio Sallagoni jest tymczasowo zamknięta ze względu na uszkodzenie zewnętrznego muru zamku. W razie ponownego otwarcia będę aktualizował.

via ferrata trydent
Oto jeden z trudniejszych momentów vi ferraty, prawie na samym początku

Rio Sallagoni to świetna, niedługa ferrata idąca wąwozem u stóp zamku Drena (który warto zwiedzić na samym końcu !). Genialna opcja na upalne dni – chłód gwarantowany ! Dojście jest bardzo krótkie – trwa około 15 minut.

Niedługa, nie znaczy nudna. A wręcz przeciwnie ! Jest to bardzo zróżnicowana przygoda, wyceniona na C. Zaraz na początku czeka nas najtrudniejszy fragment (trudność C) – przeprawa po metalowych klamrach wzdłuż stalowej liny.

Jeżeli ktoś się nie czuje pewnie, to przed najcięższym fragmentem jest wyjście awaryjne. Dzieciom i osobom poniżej 150 cm wzrostu absolutnie odradzam, lina zawieszona jest dość wysoko, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji !

drena
Oto jeden z dwóch mostów linowych. Świetne przeżycie !

Druga część Rio Sallagoni jest znacznie łatwiejsza (A/B), ale również ciekawa. Wąwóz dalej jest szerszy, jego środkiem biegnie potok. Nad potokiem masz możliwość zmierzenia się z dwoma mostami linowymi, które jednak można bez problemu obejść. Ja się odważyłem. Były to pierwsze mosty linowe w mojej via ferratowej karierze. Świetne przeżycie, polecam !

Ferrata kończy się u stóp zamku w Drenie. Polecam poświęcić parę groszy (chyba około 4-5 euro) i udać się na jego zwiedzanie. Został on częściowo przerobiony na galerię sztuki, co stanowi wyborne połączenie. Powrót do auta trwa spokojne pół godziny.

Jak już wspomniałem, na przejście Rio Sallagoni najlepiej wybierz upalny dzień. Nie da Ci on tak w kość, jak na pozostałych via ferratach z dzisiejszego zestawienia.

Po przygodzie polecam kąpiel w przepięknym jeziorze Cavedine znajdującym się niedaleko Dreny. Jest tam bardzo spokojnie i woda ma o wiele bardziej ludzką temperaturę, niż Garda 🙂

via ferrata Trento

Via Rio Sallagoni, informacje:

UWAGA: Via ferrata jest tymczasowo zamknięta ze względów bezpieczeństwa (stan na 01.2019)

Trudność: C
Charakter: średniej trudności via ferrata, nieodpowiednia dla osób poniżej 150cm wzrostu
Miejscie początkowe: Parking przy drodze SP84 biegnącej poniżej zamku w Drenie (Mapa – kliknij TUTAJ)
Długość: łącznie 2h – 15min/1,15h/30min (dojście/ferrata/powrót)
Przewyższenie: 200 metrów
Topo: link (z serwisu bergsteigen.com)

Via ferraty nad jeziorem Garda – Sasse

Jak już wcześniej wspomniałem, Sasse nie znajduje się nad Gardą, tylko nad jeziorem Idro – około godzinę jazdy samochodem od Rivy. Jest to bardzo piękna godzina, muszę przyznać.

Już po około 15 minutach trafiamy nad jezioro Ledro. Warto się tutaj zatrzymać i odwiedzić rekonstrukcję osady sprzed 4000 lat, której pozostałości znaleziono po uruchomieniu elektrowni wodnej w Riva del Garda 100 lat temu.

Od razu koniecznie zalecam Ci odpowiednią logistykę czasową. A piszę to dlatego, że niedaleko początku via ferraty znajduje się najlepsza restauracja na jaką trafiliśmy we Włoszech – Ristorante Miralago (WWW – TUTAJ)

Typowo włoski klimat, w porze obiadowej sami miejscowi. No i bardzo rozsądne ceny. Jedynym minusem jest siesta, bodajże w godzinach 13-17, ale warto wcześniej się upewnić – pamięć bywa zawodna 😉

jezioro Idro ferrata
Takie widoki towarzyszą nam podczas via ferraty Sasse

Przejdźmy do ferraty. Sasse biegnie wzdłuż linii brzegowej – widoki na Idro są po prostu przecudne ! Dojście to jedyne 15 minut, trudność wyceniono na B/C. Po drodze trafisz jedynie na dwa trudniejsze miejsca, z czego drugie można ominąć (co osobom z lękiem wysokości zalecam).

Cała przygoda generalnie jest nietrudna – nadaje się dla początkujących i dzieci. Jedynie w deszczową pogodę może być nieciekawie – po drodze jest sporo ziemistego podłoża. Trzeba bardzo uważać !

Sasse to bardzo przyjemna i zróżnicowana via ferrata. Najciekawszym fragmentem jest most biegnący nisko nad wodą. Zaraz za nim szlak schodzi bliżej wody, idziemy skałami przy samej tafli.

Idealne miejsce na orzeźwiającą kąpiel – polecam wziąć stroje do kąpania. Ja o tym nie pomyślałem, musiałem więc wybrać wariant naturystyczny 🙂

Powrót do miejsca początkowego wiedzie biegnącym ponad via ferratą szlakiem Sentiero dei Contrabbandieri. Jest to dawny szlak przemytniczy z czasów Republiki Weneckiej. Czas wędrówki to 45 minut.

via ferrata sasse
Mój ulubiony fragment podczas Sasse

Via ferrata Sentiero del Colodri, informacje:

Trudność: B/C
Charakter: łatwa via ferrata, odpowiednia dla dzieci i osób początkujących
Miejscie początkowe: Via Porto Camarelle, Bondone (Mapa – kliknij TUTAJ)
Długość: łącznie 2,5h – 15min/1,5h/45min (dojście/ferrata/powrót)
Przewyższenie: 150 metrów
Topo: link (z serwisu bergsteigen.com)

Podsumowanie

Oto niestety koniec dzisiejszej przygody. Ale oczywiście nie ferratowej oferty, jaką posiada jezioro Garda. Cztery koleżanki, które miałeś okazję dzisiaj poznać starczą akurat na mały tydzień urlopu. Nie możesz przecież odpuścić sobie zwiedzania klimatycznych miasteczek w tamtych rejonach.

Podczas mojego urlopu miałem w planie jeszcze odwiedzić dwie świetne ferraty. Była to Gerardo Sega w masywie Monte Baldo, gdzie spod samej ściany wygonił mnie rzęsisty deszcz. Na drugą, idąca ścianą wznoszącą się nad Riva de Garda – Via dell’Amicizia nie starczyło niestety czasu.

A szkoda, bo jest to zdecydowany klasyk tamtych rejonów. To już zabawa dla zaprawionych w bojach. Idealna na ukoronowanie aktywnego tygodnia !

Może Tobie uda się zrealizować cały zakładany przeze mnie plan ? Ja niestety muszę poczekać do następnych odwiedzin nad Gardą.

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close