spanie pod namiotem w Austrii
Poradniki Wszystkie

Alpy austriackie latem – poradnik

,
4 marca, 2019

Alpy stanowią coraz bardziej interesującą alternatywę dla polskich gór. Tym bardziej, że z biegiem czasu w naszych rodzimych stronach szybko przybywa ludzi na szlakach. Austria wbrew pozorom nie jest aż tak daleko, a posiada naprawdę wiele do zaoferowania górskim zapaleńcom.

Przede wszystkim wybór wędrówek jest więcej niż bogaty. Skutkuje to tym, że o samotność na szlaku nie jest trudno, nawet w szczycie sezonu (o ile unikamy najpopularniejszych szczytów w danym regionie – zazwyczaj są to te najwyższe). Drogi w Alpach są doskonale utrzymane i oznaczone, a sieć schronisk jest najlepsza na świecie. W samej Austrii jest ich około 640 !

Ja wędruję głównie po wschodniej części Alp (ze względu na bliskość zamieszkania) i niektóre informacje będą dotyczyć tych rejonów. Głównie chodzi o kwestie cen, noclegów i spania pod namiotem. Aczkolwiek większość wiedzy jest uniwersalna, przynajmniej jeśli chodzi o Austrię.

Z tego wpisu dowiesz się:widok na Totes Gebirge
Takie widoki czekają nas już około 5-6 godzin jazdy od południowej granicy Polski

Jak dojechać w Alpy austriackie

W Alpy najlepiej się wybrać samochodem. To fakt, wybór miejsc do których dociera komunikacja publiczna jest ograniczony, a samo planowanie znacznie bardziej skomplikowane (a dojazd bardziej kosztowny, o ile nie jedziemy sami).

Jeżeli pochodzisz z północnej części Polski i przeraża Cię perspektywa spędzenia 10-12 godzin w aucie to możesz wybrać opcję taniego lotu Wizz’airem z Gdańska lub Warszawy i wypożyczenia auta na miejscu (niestety nie jest to najtańsza opcja, wypożyczenie kosztuje około 30-50 euro na dobę

Droga do Austrii w większości przypadków wiedzie przez Czechy (Brno), lub przez Słowację (Bratysława). Wszystko zależy od punktu startowego. Jak zawsze polecam skorzystanie z Map Google, przy tego typu trasach możesz na nich polegać (jeśli chodzi o lokalne drogi, czy kreatywne skróty to bywa różnie – zalecam ostrożność 🙂 )

Winiety

Ważny temat – trzeba o nich pamiętać. Nieważne, czy jedziemy przez Czechy, czy przez Słowację – zakup winiety nas nie ominie. Każda stacja benzynowa w okolicach granicy ma je w swojej ofercie

Słowacką, czy czeską warto kupić na stacji benzynowej w Polsce przed granicą, zaś austriacką możesz nabyć zaraz po wjeździe do Austrii na stacji BP po prawej stronie (koszt to niecałe 10 euro na 10 dni) . Kupując w Austrii unikniesz prowizji narzuconej przez polskiego pośrednika.

W przypadku każdej z tych winiet zapłacimy podobną cenę – do 60 złotych za 10 dni z prowizją.

Ograniczenia prędkości i mandaty

Zarówno na czeskich, słowackich jak i austriackich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h. Szczególnie na Słowacji trzeba uważać – tamtejsza policja lubi polować na polskich kierowców, a mandaty do najniższych nie należą. Jeśli chodzi o wysyłanie mandatów do Polski to idzie ono bardzo sprawnie, nikomu się nie upiecze 🙂

Klasycznymi miejscami, gdzie się można załapać na „promocję” są odcinki autostrad biegnące przez miasta, szczególnie w Austrii (tutaj obowiązuje zazwyczaj ograniczenie do 80 km/h). Szczególnie radzę uważać przy zbliżaniu się do Wiednia, przed samym miastem zaczyna się ograniczenie do 100, by potem spaść do 80. Niedaleko za tą 80-tką znajduje się radar, znam wiele osób które się na niego „nadziało”. Chwila nieuwagi może Cię drogo kosztować – przy przekroczeniu prędkości o 50km/h mandat może wynieść nawet 500-700 euro !

Jeżeli jesteś miłośnikiem piwka „do obiadu” – zarówno na Czechach, jak i Słowacji obowiązuje limit alkoholu 0,0 promila. Bardzo łatwo możesz narobić sobie problemów. Austria pod tym względem jest dużo bardziej tolerancyjna, tutaj dozwolone jest do 0,5 promila w wydychanym powietrzu

jeziora w alpach
widok na pasmo Schladminger Tauern

Jakie ubezpieczenie górskie wybrać

Ubezpieczenie w górach to podstawa, dzięki której możesz spać spokojnie. Warunki na szlaku mogą się w mgnieniu oka zmienić, a koszty ewentualnej akcji ratunkowej przyprawiają o zawrót głowy.

Na szczęście koszt ubezpieczenia nie jest ogromny. Zdecydowanie najlepiej wybierz członkostwo któregoś ze stowarzyszeń górskich działających na terenie Alp. Oprócz samego ubezpieczenia masz zagwarantowane zniżki na noclegi w (prawie) wszystkich schroniskach. Najpopularniejszym stowarzyszeniem jest Alpenverein (które posiada również swój polski oddział).

Ja jednak polecam skontaktowanie się z Polskim Stowarzyszeniem Górskim (link do fanpage na Facebook’u tutaj) działającym pod ÖTK (Österreischischer Touristenklub) na terenie Wiednia. Posiadają oni trochę lepsze ubezpieczenie, zniżki w schroniskach są identyczne, a do tematów górskich podchodzą bardzo profesjonalne – chętnie służą radą. Do tego kontakt jest bardziej osobisty niż z Alpenverein. Koszt członkostwa (w 2018) to około 56 euro rocznie.szlaki blisko wiednia
Oto Hohe Wand, ciekawy masyw małą godzinę jazdy od Wiednia

Jakie są ceny w Alpach austriackich

Ceny sklepach. 

Sklepy to oczywiście najkorzystniejsza opcja na zaopatrzenie się w żywność, czy napoje. Ceny nie są dużo wyższe niż w Polsce (różnica to maksymalnie 20%, pomijając niektóre grupy produktów takie, jak warzywa czy mięso). Szczególnie jak na zakupy udasz się do dyskontu (Hofer, albo Lidl) nie odczujesz tego boleśnie.

Godziny Otwarcia sklepów

Sklepy są czynne w tygodniu maksymalnie do godziny 20 (czasem jest to 19), w soboty do 18. We wszystkie niedziele są nieczynne.

Ceny w schroniskach i restauracjach

Jeśli chodzi o ceny w austriackich lokalach, to są one wszędzie mniej więcej jednolite (przynajmniej, jeśli chodzi o Wiedeń i wschodnią część Alp). Ceny w schroniskach można spokojnie porównać do tych w restauracjach. Poniższe wartości są orientacyjne, ale odchylenia nie powinny być duże w większości lokali (pomijając oczywiście typowo ekskluzywne miejsca, aczkolwiek i tu warto zerknąć na menu, bo czasem się można mile zdziwić).

 • zupa (Suppe): ok. 4 euro
 • danie główne bez mięsa (Hauptspeise vegetarisch): ok. 8-10 euro
 • danie główne z mięsem (Hauptspeise mit Fleisch): ok. 10-14 euro
 • danie główne, dziczyzna (Wild): ok. 14-16 euro
 • ciasto/deser (Kuchen/Nachspeise): ok. 3-6 euro
 • kawa/herbata (Kaffee, Tee): ok. 3 euro
 • piwo (Bier): ok. 4 euro
 • kieliszek wina – 0,125l (Wein) : 2,5 – 4 euro

Jeżeli szukasz pożywnego, ciepłego posiłku w schronisku, który nie zrujnuje Twojej kieszeni, to wybierz zupę gulaszową (Gulaschsuppe). Kosztuje ona zazwyczaj około 6 euro i jest podawana z (najczęściej własnej roboty) pieczywem. Sycąca sprawa, polecam 🙂schroniska w Alpach
Oto schronisko Pühringer Hütte w paśmie Totes Gebirge

Nocleg w Alpach austriackich i jego cena

Hotele/apartamenty/domki

Wybór tego typu obiektów jest naprawdę spory, a standard dobry . Ja jeszcze się nie zawiodłem, nawet jak na ostatnią chwilę wypad planowałem. Nocleg rezerwuj ze sporym wyprzedzeniem, w popularnych rejonach często brakuje miejsc podczas sezonu.

Do szukania noclegów tego typu zazwyczaj korzystam z popularnych wyszukiwarek typu booking.com, czy airbnb ze względu na szybkość i łatwość posługiwania. Przy okazji posiadają one intuicyjne mapy, co ułatwia znalezienie noclegu w dogodnej lokalizacji.

Ceny

Jeśli chodzi o ceny, to w porównaniu do polskich gór jest trochę drożej. Koszt za osobę w normalnym standardzie to co najmniej 30-35 euro. Taniej można znaleźć u osób prywatnych, ale ja osobiście jeszcze nie korzystałem z tego typu wariantu. Będąc w górach nie mam zazwyczaj czasu na wypytywanie miejscowych 😉 Jeżeli zdecydujesz się na hotel, to normą jest cena od 50 euro w górę za osobę.

Otto Schutzhaus
schronisko Otto Schutzhaus

Schroniska

Z tej opcji korzystam zdecydowanie najczęściej. Nie ma nic piękniejszego, jak noc do góry w otoczeniu górskich szczytów! Jak już we wstępie wspomniałem – sieć schronisk w austriackich Alpach jest świetna. Jednakże również i tutaj zalecam jak najwcześniejszą rezerwację – w ciekawszych rejonach krótko przed wypadem nierzadko jest problem o miejsce.

Najlepiej 3 miesiące przed planowanym wypadem dzwonić i rezerwować – to zazwyczaj nic nie kosztuje, a może zdecydowanie ułatwić. Ale najpierw trzeba tych schronisk poszukać. Jak to zrobić ?

Otóż Alpenverein udostępnia intuicyjną wyszukiwarkę, częściowo przetłumaczoną na język polski – znajdziecie ją pod adresem – https://www.alpenverein.at/huetten-pl/finder.php.

Schroniska można wyszukiwać po nazwie, regionie, paśmie górskim, czy też celu wyprawy. Bardzo użyteczne narzędzie, dzięki załączonej mapie może również ono służyć do poszukiwania ciekawych szlaków.

Na stronie podane są czasy wejścia (Gehzeit, to akurat nie zostało przetłumaczone), jak i również sąsiednie schroniska i najważniejsze szlaki wraz z czasami. Czasem są również podane ceny, ale zazwyczaj trzeba znaleźć stronę schroniska w google i poszukać cennika tam (najczęściej pod nazwą Übernachtung, albo Preise). Tak a propos cen…

Ceny noclegów w schroniskach

Ceny noclegu w schroniskach nie są przerażające, dlatego często jest to najkorzystniejsza opcja. Warto poszukać i skorzystać z nich jako alternatywy dla noclegu w dolinie, tym bardziej że do wielu schronisk jest bardzo krótkie dojście, a wręcz można dojechać autem (często za dodatkową opłatą, wtedy taka droga nazywa się Mautstraße).

Jeśli wcześniej rezerwujesz, to w większych schroniskach możesz liczyć na wynajęcie pokoju z łóżkiem (Bett). Wtedy koszt wyniesie około 30-40 euro (czasem ze śniadaniem – Früstuck, czasem trzeba dopłacić za pokój dwuosobowy – Zweierzimmer).

Najczęstszą możliwością noclegu w schronisku jest pomieszczenie wspólne (Lager). Tutaj ceny znajdują się w przedziale 15-25 euro za osobę. W części schronisk jest to jedyna możliwość spędzenia nocy.

Jak już wcześniej wspomniałem, członkowie stowarzyszeń górskich (Mitglieder der Alpenvereine) są uprawnieni do zniżek. Wynoszą one około 10 euro, czasem więcej. I od razu ceny wyglądają przyjemniej, nieprawdaż ? 🙂

Pola namiotowe

W alpejskich rejonach można często spotkać pola namiotowe, co jest świetną alternatywą w ciepłych miesiącach. Są one zazwyczaj atrakcyjnie zlokalizowane i przy okazji nie zrujnują naszej kieszeni.

Przy noclegu w takim miejscu musimy się liczyć z kosztem 20-35 euro za dwie dorosłe osoby (2 Erwachsene Personen), z autem i namiotem (Zelt). W cenie tej zazwyczaj mamy internet i prąd (Strom)trasy w alpach


Szlaki w Alpach austriackich

Jak wiadomo, podstawą bezpiecznego i przyjemnego wypadu w góry jest odpowiednie planowanie. Ale jak zaplanować trasę w Alpach ?

Z pomocą przychodzi nam parę serwisów internetowych. W każdym z nich znajdziemy różne możliwości wyszukiwania (po rejonach, mapie itd.), a także różne wersje językowe. Opisy szlaków często są po niemiecku, jednak najważniejsze informacje (jak trudność szlaku, długość itd.) są zazwyczaj tłumaczone automatycznie. Ew. można z pomocą tłumacza Google przetłumaczyć opis szczegółowy, o ile strona nie oferuje takiej możliwości.

Jeżeli na jednej z poniższych stron znajdziemy interesujący szlak, wpisz jego nazwę w Google i porównaj parę alternatywnych opisów. W końcu to użytkownicy je dodają, upewnić co do prawidłowości zawartych informacji nigdy nie zaszkodzi.

Oto niektóre strony na których znajdziecie szlaki w Alpach (i nie tylko):

Jak ja wyszukuję interesujące wędrówki ?

Szczerze mówiąc średnio przepadam za korzystaniem z wyszukiwarek wyżej wymienionych serwisów. Może to kwestia przyzwyczajenia? Nie wiem. Ja osobiście najczęściej korzystam tradycyjnych, papierowych map w połączeniu z wyszukiwaniem w Google konkretnych szczytów, oraz szlaków do nich prowadzących. Często i tak trafiam na opisy zamieszczone w wyżej wymienionych serwisach.
Jeżeli nie mam dostępu do mapy, to wyszukuje skan takowej w Google grafika – jest ich całkiem sporo.

Parę niemieckich wyrazów pomocnych przy wyszukiwaniu szlaków:

 • Gehzeit – czas przejścia
 • HM / Höhenmeter – metry wysokości (używane przy podawaniu przewyższenia)
 • Zustieg – dojście (np. do schroniska)
 • Abstieg – zejście
 • Schwierigkeit – trudność
 • Leicht – lekki
 • Mittel – średni
 • Schwierig – ciężki
 • Hütte – schronisko
 • Schwindelfreiheit und Trittsicherheit – brak lęku wysokości, oraz pewność kroku. Zwrot używany podczas opisywania trudniejszych technicznie szlaków.alpy oznaczenia


Oznaczenia szlaków w Alpach

W Alpach austriackich szlaki oznakowane są za pomocą żółtych tabliczek, na których oprócz nazwy miejsca docelowego i czasu dojścia znajdziemy kolorowa kropka, która oznacza trudność szlaku. Jeżeli przy nazwie nie zauważysz żadnej kropki, wtedy przyjmij, że jest to szlak łatwy.

Znakowanie terenu pod drodze (np. na drzewach, czy skałach) nie ma nic wspólnego z trudnością szlaku ! Najczęściej jest to kolor czerwony, aczkolwiek nie jest to regułą

szlak wędrówkowy, łatwy (Wanderweg). Prosta technicznie trasa, bez dużych ekspozycji. W większości przypadków nadaje się do wędrówki z dziećmi.

szlak górski, średnio trudny (Bergweg – Mittelschwierig). Szlaki o tej trudności są znacznie węższe i bardziej strome. Mogą pojawić się fragmenty z większą ekspozycją i ze sztucznymi ułatwieniami w postaci np. stalowej liny, gdzie konieczne będzie użycie rąk. Wymagane jest tutaj odpowiednie obuwie, oraz brak lęku wysokości.

szlak górski, trudny (Bergweg – Schwierig). Trasy tej trudności są bardziej strome i znacznie węższe. Eksponowane fragmenty podczas których często sobie pomagać rękoma nie są tu rzadkością. Konieczna jest dobra kondycja, spore doświadczenie górskie oraz odpowiednie wyposażenie.

UWAGA: w Allgäu, Vorlarlberg’u oraz Szwajcarii niebieski kolor oznacza szlak trudny. Pamiętaj o tym wybierając się w tamte rejony !nocleg na dziko w alpach


Spanie pod namiotem w Alpach austriackich

Jeśli chodzi o spanie pod namiotem, to temat nie należy do najprostszych w Austrii, ponieważ wiele zależy tu od lokalnych przepisów.

Generalnie poniżej linii drzew obowiązuje absolutny zakaz nocowania, jedynym wyjątkiem jest posiadanie pisemnego zezwolenia od właściciela.

Na wyżej położonych terenach regulacje różnią się w zależności od Landu (czyli kraju związkowego, coś w rodzaju naszego województwa) w którym się znajdujecie. Jednakże nieplanowany, awaryjny biwak ze względu na kwestie bezpieczeństwa jest wszędzie dozwolony. Powodem takiego nocowania może być na przykład załamanie pogody, zranienie, czy nagłe zapadnięcie ciemności.

Nawet jeżeli w danym Landzie przepisy pozwalają na nocowanie w namiocie, to często wędrówki prowadzą przez tereny parków narodowych (Nationalpark), czy krajobrazowych (Naturschutzgebiet). W miejscach tych obowiązują osobne przepisy, przed wyprawą warto dokładniej się zorientować.

Jak wyglądają przepisy dotyczące spania pod namiotem w poszczególnych Landach Austrii ?

 • bardzo restrykcyjne podejście – Dolna Austria (Niederösterreich), Karyntia (Kärnten), Tyrol. Nocowanie poza wyznaczonymi do tego miejscami jest zakazane i grozi wysokimi mandatami.
 • mniej restrykcyjne podejście – Styria (Steiermark), Górna Austria ( Oberösterreich), Salzburg i Vorlarlberg. Tutaj nocowanie w górskich terenach jest dozwolone przy zachowaniu poszanowania dla naturalnego środowiska oczywiście. Przypominam o sprawdzeniu, czy miejsce na planowany biwak nie leży na terenach chronionych !


A jak sprawa nocowania pod namiotem wygląda w praktyce ?

Z mojego doświadczenia wygląda to tak, że w Austrii nie ma wielkich represji jeśli chodzi o biwakowanie w górach. Nie spotkałem się dotychczas z przypadkiem, żeby ktoś otrzymał mandat za spanie „na dziko”.

Oczywiście unikałbym nocowania w okolicach schronisk (dzierżawcy mogą mieć różne podejście), a także w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków – nigdy nie wiadomo, kto akurat w okolicy wędruje. Wszystko zależy od rejonu i sytuacji. W razie wątpliwości warto zadzwonić do lokalnego oddziału Alpenverein i się dopytać odnośnie przepisów w konkretnym miejscu, które planujemy odwiedzić. Nie powinno być problemów językowych – Austriacy bardzo dobrze mówią po angielsku !

Podsumowanie

Gratuluję wytrwałości – właśnie dotarłeś do końca mojego poradnika. Jesteś już o parę kroków bliżej do zaplanowania wymarzonego wypoczynku w alpejskim otoczeniu. Oczywiście temat nie jest wyczerpany do końca. Jeżeli przychodzą Ci do głowy jeszcze jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzu, zawsze odpowiem!

Masz może już wybrany alpejski rejon, który w tym roku odwiedzisz ? Jeżeli nie masz pomysłu, gdzie mógłbyś pojechać – daj mi znać, coś razem wymyślimy 🙂

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close