góra rax
Alpejskie regiony Wszystkie

Parę słów o Wiener Hauseberge

,
7 kwietnia, 2018

Godzina spokojnej jazdy z Wiednia, czy 4-6 z południa Polski. Tyle dzieli cię od poznania tych trzech monstrualnych rycerzy, rycerzy którzy od tysiącleci zajmują północno-wschodni skraj Alp. Rycerzy w milczeniu przypatrujących się burzliwym losom Austrii. Zbroje ich skalne zdobione licznymi szlakami od wieków tworzą azyl dla spragnionych ciszy i natury bliskości. Upstrzone są też schroniskami, gdzie zmęczone ciało zrelaksować się może. Jeśli jeszcze rycerzy tych nie znasz, to czemu poznać nie spróbujesz ?

Wiener Hausberge, czyli w wolnym tłumaczeniu „wiedeńskie góry domowe” to miejsce, gdzie zaczynają się Alpy od wschodniej strony i to  tu po raz pierwszy ich szczyty wznoszą się ponad 2000 metrów nad poziom morza.

Od zawsze przyciągają spragnionych ciszy i kontaktu z naturą mieszkańców Wiednia. Turystyka górska ma w tych rejonach bogatą i doskonale udokumentowaną historię. Tymi szlakami, które już wkrótce wspólnie odkryjemy, wiele lat temu wędrował między innymi Sigmund Freud, czy całe pokolenia cesarzy Imperium Austro-Węgierskiego.

Trzech rycerzy

Do tzw. „Wiener Hausberge” należą 3 masywy – Hohe Wand ( najwyższy punkt – Plackles, 1132m.n.p.m), Rax (Heukuppe – 2007 m.n.p.m.) i Schneeberg (Klosterwappen).

Nie jest to poprawna definicja geograficzna, gdyż Rax i Schneeberg należą do pasma Rax-Schneeberg-Gruppe, zaś Hohe Wand do Gutensteiner Alpen. Ale kogo to obchodzi 🙂 Przyjęło się tak na nie mówić, gdyż są to 3 najbliższe Wiedniowi góry wysokie, czyli i zarazem ulubione 1-dniowe cele górskie mieszkańców tego miasta.

Każda z tych gór posiada bogactwo szlaków w całej palecie trudności. Od spokojnych, rodzinnych wędrówek, przez via ferraty, aż do trudnych tras wspinaczkowych. Dla każdego coś miłego !

Informacje poniżej to taki skromny wstęp do znajomości z tymi trzema szlachetnymi rycerzami. Bliższe poznanie nastąpi za jakiś czas, gdyż każdy masyw będę dokładniej przed wami odkrywał.

 

Hohe Wand

 

Währinger Steig Hohe Wand via ferrata

Währinger Steig na Hohe Wandzie. Krótka, ale emocjonująca via ferrata.

Wysokość 1132 m.n.p.m czyni z Hohe Wandu najniższym rycerzem z naszej trójki, jest to też rycerz najdostępniejszy.

Można w parę chwil wdrapać do góry się po jego zbroi autem (w weekendy wjazd jest płatny – ok. 10 euro za samochód). Płaskowyż oferuje sieć dróg asfaltowych, w pobliże większości ciekawych można się dostać na kółkach.

Mnie jednak najbardziej interesuje ta sportowa strona Hohe Wandu, jest ona wyjątkowo bogata. Bogactwo formacji skalnych i krótkie dojście pod ściany uczyniło rycerza tego wdzięcznym placem dla miłośników górskich zabaw.

Każdy tu znajdzie coś dla siebie, wystarczy wspomnieć tylko o 700 okutych trasach wspinaczkowych, czy 11 via ferratach.

Przy takim urozmaiceniu skalnych rozrywek liczne szlaki piesze pozostają delikatnie w cieniu nie ciesząc się wielką popularnością. Jak dla mnie jest to ogromna zaleta tego miejsca jak i w ogóle Alp (oczywiście pomijając typowe turystyczne hot-spoty).

Jeśli chodzi o moje górskie plany związane z Hohe Wandem, to na pierwsze ciepłe wiosenne dni planuję przetestować Hanselsteig i Frauenluckensteig.

 

Rax

 

rax szlak

Takie widoki na Raxie są normą

 

Oto zdecydowany mój lider tej trójcy. Najwyższym punktem sięga 2007 metrów. Jest bardzo rozległy i posiada wiele samodzielnych wierzchołków godnych odwiedzenia. Przepiękne miejsce, epatujące ciszą i w którym pełną piersią czuć alpejską atmosferę.

Jeśli nie chcesz, albo nie możesz wejść do góry o własnych, zawsze możesz skorzystać z kolejki i szybko przedostać się na wysokości prawie 1600m.n.p.m. Aktualne ceny znajdziesz TUTAJ

To tu się zakochałem w górach i zobaczyłem swoją pierwszą kozicę. Nic dziwnego, że Sigmunt Freund tak się odnalazł na tutejszych szlakach. W sezonie letnim był na Raxie 3 razy w tygodniu i to tutaj kształtował swoją przełomową teorię psychoanalizy.

Bogata sieć szlaków, ociekające alpejską atmosferą schroniska, a oprócz tego wiele via ferrat na każdym poziomie i krocie tras wspinaczkowych.

Rax posiada naprawdę bogatą ofertę, a dzięki jego rozłożystości nie ma tu tłoku.

Polecam razem odkryć klimat Raxu. Będę o nim niejednokrotnie tutaj pisał, ale jeżeli już teraz potrzebujesz pomocy, albo nasuwa Ci się jakieś pytanie – odzywaj się w komentarzu !

 

Schneeberg

 

rax szlaki

Na pierwszym planie znajduje się Otto Haus, za nim majaczy Schneeberg. Zdjęcie ze szlaku na Jakobskogel

 

Rycerz najwyższy, jako jedyny z Wiednia dobrze widoczny (przy sprzyjających warunkach :)). Przyłbica jego sięga 2074m.n.p.m., asystowana jest przez schronisko Fischerhütte.

Jeśli możliwości ci brak możesz skorzystać z kolejki zębatej ruszającej z miejscowości Puchberg am Schneeberg która cię wyniesie na dumne 1796m.n.p.m.

Na marginesie warto dodać, że kolejka ta kursuje niestrudzenie od 1897 roku. Przy jej końcowej stacji zastaniesz hotel górski Hochschneeberg. Ciekawe miejsce na spędzenie nocy, ale trochę nie w moim stylu.

Ze względu na charakter masywu nie ma tu zbyt wiele ferrat, w kwestii tras wspinaczkowych nie jestem dobrze – postaram się nadrobić zaległości.

Za to szlaków o każdym stopniu trudności jest tu pod dostatkiem, nikt nie odejdzie niezadowolony.

Wróbelki ćwierkają, że najciekawszym wejściem jest Herminensteig, czego jeszcze nie miałem okazji sprawdzić. Może nadarzy się w tym sezonie ?

 

Wiener Hauseberge – niby niepozorne i tak bliskie. Czasem wręcz oklepane. Skrywają jednak ogrom fascynujących przygód. Razem ze mną możesz odkryć wiele z nich, jednak przytłaczająca większość przeze mnie nieodkrytych czeka na Ciebie !

 

 

 

 

 

 

 

 

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close