Otto Haus i Schneeberg
widok na Ottohaus z końcówki Törlweg
Uwielbiam takie widoki !
Przygody Wszystkie

Törlweg – wędrując śladami Zygmunta Freuda

,
17 lipca, 2018

Jeśli uważnie śledzisz mojego bloga, to pewnie wiesz, że Zygmunt Freud był zapalonym miłośnikiem górskich wędrówek. Lubił jezdzić do Bad Gastein, czy Tyrolu Południowego. Jednak jego ulubionym rejonem był położony godzinę jazdy od Wiednia Rax.

 

Alpy na wyciągnięcie ręki

 

Törlweg to jeden z krótszych szlaków wiodących na płaskowyż Rax’u. Jest on dobrze dostępny dla mieszkańców Wiednia (zarówno zmotoryzowanych, jak i poruszających się komunikacją publiczną). Jeżeli mieszkasz na południu Polski, jest to również ciekawa inspiracja na górski weekend w Alpach. Małe 5 godzin jazdy dzieli Rax od naszej południowej granicy.

Idąc z miejscowości Edlach trzeba liczyć jakieś 3 godziny marszu.  Jeżeli jednak jesteś autem, możesz sobie skrócić wędrówkę o godzinę parkując przy gospodzie Knappenhof.

 

Uwielbiam takie widoki !

Szlak praktycznie dla każdego

Tym razem mieliśmy ze sobą delikatnie większe towarzystwo. Nasza brygada liczyła łącznie 9 osób, w wieku od 5 do 38 lat. Towarzyszył mi między innymi fotograf Marcin Ignatowicz, jego zdjęcia możesz podziwiać gościnnie w tym wpisie. Zapraszam do odwiedzenia strony ignatowicz.at.

Nawet najmłodszy uczestnik wyprawy poradził sobie z tą trasą bez problemu, mimo że była to jego pierwsza górska wyprawa. Trochę kondycji się jednak przyda, bo 850 metrów przewyższenia potrafi dać w kość.Widok w wyższej części szlaku

Technicznie trasa jest bardzo prosta, to normalna ścieżka idąca pod górę. Warto jednak pamiętać o obuwiu posiadającym odpowiednio grubą i przyczepną podeszwę – większość trasy ma skalne podłoże, co może być niekomfortowe przy źle dobranych butach.

Na końcu wędrówki czekają Cię przepiękne widoki, oraz pyszne jedzenie w Otto Haus. Jeżeli masz chęć i siłę, to możesz się pokusić o spacer na Jakobskogel, to tylko 100m przewyższenia i sporo nowych widoków 🙂

W okolicach Otto Haus znajdziesz również ogród alpejski o powierzchni paru tysięcy metrów kwadratowych z 200 gatunkami roślin rosnącymi w tych okolicach.

 

Miejsce narodzin psychoanalizy

Jak już wcześniej wspomniałem, Zygmunt Freud był częstym gościem płaskowyżu Rax’u. W jego notatkach zachował się list do siostry, w którym naszkicował wędrówkę z Prein przez Schlangenweg, przejście górą do Otto Haus i zejście opisywanym właśnie Törlweg.

W 1893 roku podczas odwiedzin w Otto Haus spotkał Aurelię Kronich. 18 letnia Aurelia, czytając księgę gości zauważyła, że jest on lekarzem i poprosiła o pomoc przy swoich stanach lękowych.

To właśnie ten przypadek został opisany w jego pracach jako „Przypadek Katarzyny” i to on pchnął go do dalszych badań nad teorią psychoanalizy.

 

Otto Haus i Schneeberg

 

Mało Ci ?

Najszybsze zejście do auta wiedzie tą samą drogą, jednak Rax oferuje sporo możliwości rozszerzenia wędrówki. Wszystko zależy od możliwości czasowych, kondycyjnych i oczekiwań. Można wrócić przez stację kolejki i schodzić Gsolhirnsteig’iem. Jest to całkiem ciekawa rundka, ale trzeba liczyć około godziny wędrówki więcej.

Ciekawą, dłuższą – typowo całodniową alternatywą jest wyprawa płaskowyżem i schodzenie przez Karl-Ludwig-Haus, Schlangenweg, oraz Prein an der Rax.

Jeśli chcesz spędzić więcej czasu w górach, możesz pójść do Habsburghaus, tam zostać na noc i wrócić górą do auta. Możliwości na Raxie nie zabraknie 🙂

 

Płaskowyż Rax'u

 

Podsumowując

Törlweg to bardzo ciekawy szlak, idealny na spędzenie górskiego dnia całą rodziną. Nie ma tutaj praktycznie żadnych trudności technicznych, za to przepięknych widoków nie zabraknie.

Liczne szlaki na płaskowyżu zaspokoją wymagania nawet zaprawionych w górskich bojach zawodników, dla których sam Törlweg to za mało.

Odkryj piękno Rax’u !

 

widok na Ottohaus z końcówki Törlweg

 

Jeżeli spodobał Ci się mój wpis to udostępnij go swoim znajomym. Dziękuję ! [DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

 

Informacje na temat trasy:

Jeżeli jesteś po raz pierwszy na tej stronie, to koniecznie przeczytaj ten wpis!

Miejsce początkowe: Knappenhof

Miejsce docelowe: Otto Haus

Dojazd komunikacją publiczną: Pociągiem z Wiednia do Reichenau an der Rax, a potem autobusem do Edlach.

Długość: 9 km

Czas: 4:30

Przewyższenie: 860 m

Charakter: Łagodna trasa, odpowiednia zarówno dla dzieci jak i osób starszych. Ze względu na przewyższenie na pewno przyda się kondycja.

Niezbędne wyposażenie: buty o górskie, ew. przyczepne sportowe o odpowiednio grubej podeszwie.

Tutaj masz przebieg trasy umieszczony na serwisie www.outdooractive.com.

 

 

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close