rowery garda
riva del garda włochy
monte baldo jezioro garda
jezioro garda
jezioro garda pizza
Przygody Wszystkie

5 przepięknych powodów, żeby poznać jezioro Garda

,
Kwiecień 11, 2018

Czy może być coś lepszego od dużego górskiego jeziora z krystalicznie czystą wodą? Tak. Ogromne górskie jezioro z krystalicznie czystą wodą. We Włoszech. 

Garda. Już sama nazwa brzmi melodyjnie, z południową gracją błąkającą się między literami.  Przepiękny akwen, otoczony licznymi szczytami jest najwyższej klasy rarytasem. Jeśli dodamy do tego wszechobecną włoską kuchnię, to wychodzi nam idealne miejsce na spędzenie urlopu. A to tylko mała część jego zalet. Przekonaj się jakie mam powody, żeby Ciebie tam skierować !

 

1. Jezioro

 

jezioro garda

Po aktywnym dniu należy się odpowiednia nagroda !

Garda jest czasami nazywana morzem ze względu na swą wielkość, co z linią brzegową długą na 158 kilometrów i średnią głębokością wynoszącą 133 metry (najgłębszy punkt to 346 metrów) nie jest grubą przesadą.

Już samo objechanie Gardy to atrakcja na pół zmotoryzowanego dnia, z czego chętnie korzystają motocykliści tłumnie ściągający tutaj z całej Europy.

Położenie jeziora sprawia, że ma ono wiele różnych, fascynujących obliczy, które zniecierpliwione czekają, żeby je odkryć.

Z bardziej płaskiej, południowej strony trafimy na kurorty nastawione bardziej pod masowego turystę.

Północna strona Gardy należy do górskiego świata, którego stolicą jest miejscowość Arco położone ok 3 km od Riva del Garda, największej miejscowości po tej stronie jeziora.

Jeszcze będziesz miał niejedną okazję dokładniej poznać fascynujące oblicza jeziora Garda. Ja osobiście się w nich zakochałem i ci spokoju prędko nie dam 🙂

 

 

2. Jedzenie

 

jezioro garda pizza

Przykładowy obiadek nad Gardą

 

Jego też tu nie mogło oczywiście zabraknąć. Największy skarb Włoch, którego aromat oczarowuje przytulne uliczki miasteczek nad jeziorem Garda.

Jak dla mnie króluje pizza. Cieniutkie, kruche ciasto, gęsty sos pomidorowy emanujący soczystością wprost spod południowego słońca. Na nim leży aksamitna mozarella przykryta dojrzałą rucolą o barwie głębokiej zieleni.

To wszystko pokryte smakowitą warstwą aromatycznego, cienkiego jak papier prosciutto wraz ze świeżo startym parmezanem.

Całą ten szlachetną mieszankę koronuję paroma wyrazistymi kroplami ostrej oliwy.

Czy tak smakuje niebo? Moje na pewno.

 

3. Via Ferraty

 

jezioro garda via ferrata

Via Ferrata z boskimi widokami w pakiecie

 

Region jeziora Garda oferuje całą paletę genialnych ferrat. Od krótkich i prostych – szkoleniowych, aż po trudne, sportowe trasy.

Ogromną zaletą jest w większości przypadków bardzo krótkie dojście do ściany. Często całe przejście zajmuje 2-3 spokojne godziny, dzięki czemu można zrobić dwie zupełnie różne ferraty tego samego dnia.

Warto wspomnieć, że klimat panujący nad Gardą umożliwia wyprawy na ferraty już od początku kwietnia. Jeśli nie możesz się doczekać, aż austriackie szczyty wyjdą spod śniegu – pakuj się do auta i ruszaj nad Gardę !

Nie wiesz co to są via ferraty ? Wkrótce będziesz miał okazję dowiedzieć się więcej na ten  temat !

 

4. Masyw Monte Baldo

 

monte baldo jezioro garda

To jest mały ułamek tego, co możesz spotkać do góry na masywie Monte Baldo

Góruje on nad północno-wchodnią stroną jeziora Garda. To tu znajduje się najwyższy punkt w okolicy – Cima Valdritta. Masyw jest długi na ok. 40km i zajmuje powierzchnię 320km2. Nie ma tutaj jednego wyraźnego szczytu, za to wiele pojedynczych wierzchołków.

Dostać do góry można się na wiele sposobów – na pieszo, rowerem, autem, lub kolejką linową. Rowerzystom zalecałbym wybór kolejki z  Malcesine, zaś pieszym wędrowcom wjechanie do góry samochodem i konkretniejszą wyprawę na płaskowyżu.

Ze względu na spore przewyższenia z jednej i dużą rozłożystość z drugiej strony, oszczędzisz sobie w ten sposób wiele sił.

Do góry zastaniesz wiele kilometrów czystej przyjemności i ucztę dla każdego z Twoich zmysłów.

Wystarczy rzut oka na soczyście zielone pastwiska i poukrywane w dolinkach wioski.

Sam masyw jest unikatem pod względem botanicznym, gdyż jego wierzchołki należały do nielicznych miejsc, które wystawały ponad taflę lodu w epoce lodowcowej.

Dzięki temu spotkamy tam wyjątkowe rośliny, które występują tylko na masywie Monte Baldo, ponieważ udało im się tam przetrwać przez setki tysięcy lat.

Dlatego Monte Baldo już od 16 wieku nazywany jest ogrodem botanicznym Włoch.

 

 

5. Genialne trasy rowerowe

 

rowery garda

Widok w okolicy miejscowości Dro. Za tymi szczytami zaczyna się grupa Brenty.

Jezioro Garda słynie z bogactwa tras rowerowych. Chcesz spędzić niezapomniany dzień z rodziną wśród wzgórz obsypanych czarującymi winnicami? Czy wolisz wypełniony adrenaliną stromy zjazd z wysokości 2200 metrów? A może coś pomiędzy ? Nieważne – nad Gardą każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak nie masz własnego sprzętu to z pewnością znajdziesz coś w ofercie jednej z licznych wypożyczalni, gdzie możesz też zasięgnąć rady co do wyboru trasy.

Nie musisz wdrapywać się na samą górę, żeby poczuć zew prędkości podczas zjazdu. Często masz możliwość wjechania kolejką, albo możesz skorzystać z usługi wwiezienia busem na górę.

TAGI
POWIĄZANE WPISY
Close